11:59 am World

Enflasyon Sorunu: Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Çözümler

*Çeviren: Ayyüce Dalkılıç |

Enflasyon zehri, doğası gereği parasal önlemlerle kontrol edilebilir. Özellikle faiz oranlarını yükseltme ve para arzını azaltma yoluyla. Bu, faiz maliyetlerinin artması nedeniyle iflasların olacağı, muhtemelen büyük çapta, bir durgunluğa yol açar. İşte politikacıların korktuğu budur, hatta bir durgunluk kaçınılmaz bir iyileşme sürecidir. Eğer para politikasını rahatlatarak (buna “sert iniş” denir) önlenmezse, çözülememiş sorunlar ve yapısal bozulmalar ertelenir. Ancak daha sonra bir sonraki aşamada daha da büyük bir krize neden olurlar.

“Ekonomik durgunluk, özellikle işsizlikteki kısa vadeli artış nedeniyle, kaşıkla değil, gerçekten ihtiyacı olanlara hedefli yardım sağlanarak sosyal olarak hafifletilmelidir.”

Yalnızca bir durgunluk bu süreci durdurabilir ve tersine çevirebilir. Durgunluk, özellikle işsizlikteki kısa vadeli artışı nedeniyle, kaşıkla değil, gerçekten ihtiyacı olanlara hedefli yardım sağlanarak sosyal olarak hafifletilmelidir. Ancak kâr edemeyen şirketlerin iflas etmesine izin verilmelidir ki bu da uzun vadede makroekonomik bir kazançtır.

Devamını okumak için Fikirtepe’ye abone ol!

Austrian Institute yazarı Gunther Schnabl’ın kaleme aldığı ve sizler için çevirdiğimiz “The Inflation Problem: Short-, Medium- and Long-Term Solutions” başlıklı yazısının tamamını okumak için abone olabilirsiniz!

Visited 29 times, 1 visit(s) today

Close